Europos diena

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Gegužės 9-oji - Europos diena

Gegužės 9-ąją dieną švenčiama Europos diena. Diena kai džiaugiamasi taika ir vienybe Europoje.
1950 m. gegužės 9 d. Prancūzijos užsienio reikalų ministras Roberas Šumanas iškėlė Europos integracijos idėją.
Tiesa, pradinis planas buvo kiek kitoks, nei Sąjungos, kurią turime šiandien. Jis pakvietė Prancūziją, Vokietiją ir kitas Europos šalis suvienyti savo sunkiąją pramonę – anglies ir plieno gamybą, nes būtent šios šakos buvo svarbiausios karo pramonėje. Idėja buvo tokia: tas, kas nekontroliuoja anglių ir plieno gamybos, bus nepajėgus kariauti. Netrukus prie plano prisijungė Italijos, Belgijos, Liuksemburgo ir Nyderlandų vyriausybės.
1951 m. balandžio mėn. šešios valstybės Paryžiuje pasirašė susitarimą dėl Europos anglių ir plieno bendrijos steigimo. Taip Europa pradėjo įgyvendinti taikos iniciatyvą.
1985 m. Europos Sąjungos vadovų aukščiausiojo lygio susitikime Milane buvo nuspręsta gegužės 9 d. švęsti kaip taikos, Europos dieną.
Anot kitų šaltinių, 1949 m. gegužės 5 d. Londone buvo pasirašytas Europos Tarybos nutarimas, tad Europos diena būtų galima laikyti ir gegužės 5-ąją.

Minėdami šį istorinį įvykį kasmet gegužės 9-ąją tūkstančiai žmonių visoje ES švenčia Europos dieną. Lietuvoje ji švenčiama nuo 2002 metų. Tai progai skiriamuose renginiuose visuomenė supažindinama su Europos Sąjunga.

Pasidalink

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin